„ALL FOR HER“ - УКЦ НИШ ДОБИО НАЈСАВРЕМЕНИЈИ СЕНТИНЕЛ АПАРАТ

Карцином дојке је најчешће примарни малигни тумор код жена. С обзиром на познату чињеницу да је рани третман локализоване болести најбољи начин за њено излечење, данас се широм света улажу огромни напори за откривање карцинома дојке у раном стадијуму. Рана и тачна дијагноза је од пресудног значаја за примену адекватне терапије и успешнији исход болести. Она се поставља на основу клиничког прегледа и помоћних дијагностичких метода. Биопсија сентинелних лимфних чворова је поступак у коме се сентинелни лимфни чвор идентификује, уклања и испитује да би се утврдило да ли су ћелије карцинома присутне.

Први апарат за овај медицински поступак у Универзитески клинички центар Ниш стигао је 2000.год., нажалост услед његовог квара и немогућности да се он сервисира, највећа здравствена установа у овом делу Србије већ дванаест година функционисала је без сентинел апрата. Данас је захваљујући донацији Ротари клуба Ниш, у оквиру глобалне акције“All for her“, симболично у октобру који је Међународни месец борбе против рака дојке, УКЦ добио нов, најсавременији сентинел. Ова донација вредна око 50 000 долара, умногоме ће олакшати поступак лечења карцинома дојке од ког годишње оболи око 4000 жена.

Резултат који се добија приликом извођења дијагностичког поступка сентинелом, даје информацију да ли је се карцином проширио на оближње лимфне чворове или друге органе и лекарима помаже у процени ризика да ли су ћелије тумора развиле способност ширења на друге делове тела. Код пацијената у раној фази болести, могуће је избећи опсежније операције лимфних чворова, смањујући потенцијалне компликације приликом хирушке интервенције.

Захваливши се донаторима на вредној опреми, директор Универзитеског клиничког центра Ниш проф.др Зоран Перишић подсетио је и на превентивне акције које је УКЦ Ниш спроводио и у време пандемије ,а које су имале добар одазив пацијенткиња.

Од почетка рада  покретног мамографа УКЦ Ниш је имао више процедура него сви остали центри у остатку Србије. Уз апарат који је данас поново доступан у нашој установи, дијагностика и лечење ће бити знатно успешније“, истакао је проф.Перишић.

Овакав сентинел апарат до данас су имали Институти за онкологију  у Београду и Новом саду, а од данас је на располагању и пацијенткињама које гравитирају Нишу.

О нама

Универзитетски Kлинички центар у Нишу је републичка установа основана 14.11.1990. године, друга је по величини у Србији и опслужује цео југоисток и југ Србије, са око три милиона становника. Установа је наставна база Медицинског факултета у Нишу, у којој у настави и образовању нових кадрова учествује и око 240 стручњака запослених у Клиничком центру, који су на факултету наставници и сарадници.

Контакт

Универзитетски Клинички центар Ниш

  • Тел: (018) 506-906
  • Факс: (018) 4235-186
  • E-mail: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.
  • Адреса: Булевар др Зорана Ђинђића 48
  •               18108 Ниш