У новембру месецу је у Центру за нуклеарну медицину Клиничког центра Ниш званично почео да ради најсавременије опремљен терапијски блок за лечење малигних и бенигних болести применом радиоизотопа. О болесницима (индикације, припрема за лечење, лечење током боравка у болници, праћење и безбедност околине након отпуста) се брине 4 тима лекара и техничара. Сви лекари су специјалисте нуклеарне медицине, а 3 лекара су и наставници Медицинског факултета у Нишу.
Пројекат "Изградња новог хемато-онколошког одељења" НУРДОР релизује у сарадњи са лекарима и медицинским особљем хемато-онколошког одељења, управом Клинике за дечје интерне болести и руководством Клиничког центра у Нишу. Идејно решење са предметом и предрачуном је израђено, као и урбанистички пројекат, који је усвојила Комисија Управе за планирање и изградњу,а добијене су локацијска и грађевинска дозвола.
Два акцелератора на Клиници за онкологију КЦ Ниш ће бити пуштени у рад за најмање два месеца, рекао је данас директор Клиничког центра Ниш Зоран Радовановић.
Ниш, 28.06.2016.год. У оквиру хуманитарне акције "Блиц фондације" - "Срце за децу" данас је Клиничком Центру Ниш, Клиници за гинекологији и акушерство ова организација донирала 3 клима уређаја. Покровитељ акције "Климе за породилишта" је Министарство Здравља Републике Србије а донатор клима-уређаја је компанија "Elkom trade" из Београда
Ниш, 27.06.2016.год. У Клиничком центру Ниш, на Клиници за гинекологију и акушерство, рано јутрос, породила се Илић Ана и на свет донела тројке, три девојчице, зачете природним путем.
Колектив Клиничког Центра Ниш им од свег срца честита и жели пуно среће у животу.
Фондација Принцезе Катарине Карађорђевић у сарадњи са емисијом "Вече са Иваном Ивановићем" донирало је Клиничком центру Ниш, апарат за вештачко дисање. Вредност апарата је 40.000 еура. Овај специјални респиратор користиће се да олакша дисање прерано рођених беба.
Директор Клиничког центра Зоран Радовановић саопштио је данас да је при Центру за нуклеарну медицину почела изградња најсавременијег терапијског блока за чију је изградњу Клинички центар обезбедио путем донација 100.000 евра.
НУРДОР-ова борба за изградњу ове клинике траје више од деценије.
“Ми на овом првом кораку радимо већ 11 година, ово је један од наших циљева и ето њега смо после 11 година успели да досегнемо. Имамо још пуно циљева а овај ће бити завршен крајем следеће године”, каже Тодор Манчић, председник Управног одбора НУРДОР-а (Националног удружења родитеља деце оболеле од рака).
У сваком тренутку на нишкој дечијој клиници од онколошких обољења лечи се од 15 до 20 малишана, потврђују нишки лекари.
“Укупно у Србији 300-400 деце оболи годишње, на југу 20-30 годишње, а како се они лече у просеку две године тај број се повећава. Пре две деценије, било је мање малих онколошких пацијената не само код нас већ и у свету”, каже проф. др Гордана Костић, начелница дечјег хематоонколошког одељења при Клиници за дечје интерне болести у Нишу.
Проблем ПДВ-а биће решен, обећано је из Министарства здравља данас у Нишу.
“Данас смо сведоци унапређења и достизања европских стандарда, у прилици смо да се уверимо у добру релацију друштвено одговорних појединаца, то све резултира обезбеђивању бољих услова здравствене заштите у Србији. Министарство здравља републике Србије, обезбедила је 5 милиона динара то је за завршетак прве сиве фазе која ће укупно бити вредна од 25 до 30 милиона динара. Након тога следи нова етапа а Влада и Министарство здравља републике обезбедиће новац кроз свој буџетски план. Софистицирана технологија биће обезбеђена за ових 750 квадретних метара, надам се да ћемо испоштовати рок и да ћемо овај значајан сегмент у лечењу најмлађих пацијената управо заокружити у септембру месецу следеће године”, рекао је за Нишке Вести проф. др Берислав Векић, државни секретар Министарства здравља.
У другим европским земљама ПДВ не кочи донације и изградњу, потврдила је гошћа из Италије.
Већ следеће недеље почиње нова фаза сакупљања средстава за наставак и другу фазу изградње Дечијег хемато-онколошког одељења у Нишу.
Ниш, 9. мај 2016.године - На новој кардиохирургији само ове године оперисано је 100 пацијената, а у Клиничком центру очекују да ће до краја године успети да оперишу још 300 људи. Једном пацијенту уградили су и срчану пумпу. Од почетка године 100 операција на срцу у Нишу
“До сада смо уградили једну пумпу младом човеку који је социјални случај. Он није имао ни услове да је пуни струјом па су га сместили у Геронтолошки центар”, рекао је директор КЦ Зоран Радовановић.
Ове године још 5 пацијената моћиће да добије срчану пумпу на нишкој кардиохирургији, додају. Листа чекања за операције на срцу у Нишу више не постоји, а наредне операције заказују се већ за средину јуна, каже др Драган Милић директор Клинике за кардиохирургију и трансплантацију. За сада, захваљујући стручњацима из КЦ Србије који континуирано обучавају нишке лекаре.
“До краја године 3 нишка кардиохирурга моћиће самостално да оперишу, а следеће године за овај подухват биће спремно укупно 5 специјалиста”, истиче.
Очекују и да до краја године клиника буде потпуно опремљена и да још једна операциона сала буде функционална. Интензивна нега би требало да има укупно 11 кревета, што је за 5 више него што их је тренутно. Када буду испуњени ови услови, на клиници ће моћи годишње да оперишу чак до 500 пацијената.
“Ово је светски стандард што се броја операција тиче. Ипак, Србији фали још оваквих центара јер је неопходна кардиохирургија на миллион становника”, рекао је Миљко Ристић из Министарства здравља.
Операције у нишкој кардиохирургији су до сада биле врло успешне, са стопом смртности од 2 одсто. Оперисали су и 31 пацијента са јединствене листе чекања из других делова земље.
Србија је на другом месту по смртности од кардиоваскуларних болести, одмах после Русије. Нишка кардиохирургија ће, уз постојеће центре, делимично смањити стопу смртности, јер ће скратити јединствену листи чекања, додају.
Клиника за кардиохирургију отворена је новембра 2014. и до сада је укупно оперисано 180 пацијената.