САРАДЊА СА НАЈЕМИНЕНТНИЈИМ ДОМАЋИМ МИНИМАЛНО ИНВАЗИВНИМ ХИРУРЗИМА
- Датум креирања среда, 02 фебруар 2022 14:00
У оквиру сарадње са најбољим домаћим стручњацима у области минимално инвазивне хирургије, данас су у Центру за минимално инвазивну хирургију Универзитетског клиничког центра Ниш, демонстрирана два лапароскопска приступа у оперативном приступу ингвиналне (препонске) киле.
Са колегама из Ниша оперативне лапароскопске технике ТАПП и ТЕП представили су доц.др Александар Глуховић иначе национални инструктор за лапароску хирургију дебелог црева и кила и др Александар Андрић из Новог сада.
„Ово је начин на који ми едукујемо колеге широм Србије и показао се као најбољи, а наша жеља је да промовишемо ову врсту хирургије која има небројено више предности у односу на класичну хирургију и преузима примат у целом свету. Ранија сарадња хирурга у Србији је била искључиво преко Удружења хирурга Србије и подразумевала је углавном размену искустава на стручним скуповима. Никада до сада није постојала едукација ове врсте у оквиру које ми посећујемо једни друге и оперишемо у свим салама у Србији. То је уједно и најбољи начин да заједнички унапредимо хирургију у Србији“, каже доц. Александар Влаховић.
Предност лапароскопских хирушких захвата је у томе што се пацијенти много брже враћају свакодневном уобичајеном функционисању.
„ Постоперативни опоравак пацијената је неупоредиво краћи код ових оперативних приступа. Већ након два дана од операције, пацијенти се враћају својим уобичајеним животним активностима што је у ово време када сви брзо живимо јако значајно. За највише две до три седмице, пацијенти се враћају и пуним физичким активностима које укључују и тежак физички рад. То је незамисливо код класичног хирушког захвата. Вишеструко је смањена и стопа рецидива односно поновљених кила. Предности су вишеструке“, истакао је др Александар Андрић.
Руководилац Центра за минимално инвазивну хирургију УКЦ Ниш др Бојан Јовановић каже да је ово тек почетак сарадње.
„ Сарадња са најеминентнијим домаћим колегама тек почиње. Планирамо едукацију и практичну размену искустава на месечном нивоу . Крајњи циљ овакве сарадње је побољшање оперативног одговора пацијената, а топ је најважније у послу којим се бавимо“, истакао је др Јовановић.
У нормалним условима, у Центру за минимално инвазивну хирургију, на годишњем нивоу уради се око 600 операција препонских кила.
.