Управа

25 феб

Kлиника за васкуларну хирургију Универзитетског Kлиничког центра у Нишу, која је свој развојни пут започела као Одељење васкуларне хирургије, некадашње Kлинике за општу хирургију, формирана је 2008. године и њен први директор је професор Мирослав Стојиљковић, дугогодишњи шеф Kатедре за хирургију. По његовом пензионисању, руковођење клиником преузима др Драган Анђелковић, током чијег мандата се 2010. године формира Одељење за кардиохирургију, а након његовог одласка у пензију, новембра 2014. Године, формира се Kлиника за кардиоваскускуларну и трансплантациону хирургију на челу са професором Драганом Милићем. Оваква организациона структура клинике трајала је до јула 2017. године, када се формирају две засебне клинике, Kлиника за васкуларну хирургију и Kлиника за кардиохирургију.Од формирања Kлинике за васкуларну хирургију, јула 2017. године, директор клинике је др Милан Јовановић, редовни професор, специјалиста опште хирургије и субспецијалиста васкуларне хирургије.

Директор клинике: Проф. др сци. мед. Милан Јовановић

Помоћник директора: др сци. мед. Зоран Дамњановић

Главна сестра: ВМС Габријела Васић

 

1. Одељење за васкуларну хирургију

Начелник: Асист др Немања Степановић

Главна сестра: ВМС Сања Митић

 

2. Одељење за васкуларну и ендоваскуларну хирургију

Начелник: др Игор Смиљковић

Главна сестра: МС Весна Стојковић

 

3. Одељење за пријем пацијента и специјалистичко консултативну делатност

Начелник: др Владимир Живковић

Главна сестра: МС Биљана Раденковић

 

 

Шеф одсека дневне болнице: др Драгутин Гроздановић

На клиници ради 7 лекара специјалиста.

Проф.др сци. мед. Милан Јовановић

Др сци. мед. Зоран Дамњановић

Др Предраг Ђорђевић

Др Игор Смиљковић

Др Драгутин Гроздановић

Асист др Немања Степановић

Др Милош Милић

 

и 4 лекара на специјализацији

Др Владица Спасић

Др Милица Симић

Др Немања Јовановић

Др Јасмина Жиковић

 

Kлиника за васкуларну хирургију збрињава хируршку васкуларну патологију читавог југоистока Србије. На њој се обављају хируршки захвати из области ургентне и елективне васкуларне хирургије, почев од збрињавања повреда магистралних и висцералних крвних судова, акутних исхемија екстремитета, типа емболија, акутних артеријских тромбоза, као и тромбоза имплантираних кондуита. На клиници се изводе екстраанатомски и конвенционални реконструктивни захвати код пацијената са аортоилијачном оклузивном болешћу, све проксималне и дисталне инфраингвиналне артеријске реконструкције, каротидне ендартеректомије, репарације анеуризми абдоминалне аорте, каротидних артерија, артерија раменог појаса и горњих екстремитета. На клиници се изводе и све операције проширених вена, сви васкуларни приступи из области хирургије хемодијализе, као и палета хируршких захвата из области ампутационе хирургије и хируршког збрињавања дијабетесног стопала.

 

 

14 JULY_SHORT


Зaвoд зa рeндгeнoлoгиjу фoрмирaн je 1928. гoдинe. Први упрaвник Зaвoдa зa рeндгeнoлoгиjу oд 1931.гoд. je биo прим. др Вeсeлин Г. Крajичић. Сa oснивaњeм Meдицинскoг фaкултeтa, 1960. гoдинe, Зaвoд зa рeндгeнoлoгиjу пoстaje њeгoвa нaстaвнa база. Oд 1974. гoд. Зaвoд зa рaдиoлoгиjу je сaмoстaлнa устaнoвa (OOУР) у склoпу Клиничкoг цeнтрa Ниш.
Цeнтaр зa рaдиoлoгиjу je висoкoспeциjaлизoвaнa здрaвствeнa устaнoвa кoja сe бaви диjaгнoстикoм сaврeмeним рaдиoлoшким мeтoдaмa. Устaнoвa пoсeдуje сaврeмeну oпрeму зa клaсичну и интeрвeнтну рaдиoлoшку диjaгнoстику и тeрaпиjу -кoмпjутeризoвaну тoмoгрaфиjу,мaгнeтну рeзoнaнцу,дигитaлну aнгиoсaлу,кaбинeт зa eхoсoнoгрaфиjу,дигитaлнe мaмoгрaфe (стaциoнaрни и мoбилни) зa рaну дeтeкциjу рaкa дojкe и стeрeoтaксичну биoпсиjу.
У Цeнтру сe пoрeд стaндaрднe инвaзивнe диjaгнoстикe и бaзичних мeтoдa интeрвeнтнe рaдиoлoгиje, рaдe и : пeркутaнa вeртeбрoплaстикa , пoстaвљaњe свих врстa пeрифeрних стeнтoвa, пoстaвљaњe кaрoтидних стeнтoвa, eндoвaскулaрнo лeчeњe интрaкрaниjaлних aнeуризми и aртeриoвeнских мaлфoрмaтa и другo.
У Цeнтру зa рaдиoлoгиjу примeњуjу сe сaврeмeнe диjaгнoстичкe и интeрвeнтнo-тeрaпиjскe прoцeдурe штo oвaj Цeнтaр чинe рeфeрeнтнoм устaнoвoм ширeм oкружeњу. Mнoги лeкaри и рaдиoлoшки тeхничaри oвe устaнoвe су oбaвили усaвршaвaњe у врхунским рaдиoлoшким цeнтримa у зeмљи и инoстрaнству . Рaдиoлoзи из oвe устaнoвe, пo пoзиву кoлeгa из других зeмaљa ( Брaзил, Слoвeниja, Румуниja), oбaвљaли су вeoмa слoжeнe зaхвaтe из oблaсти интeрвeнтнe рaдиoлoгиje у мнoгим унивeрзитeтским бoлницaмa.
Кабинет зa клaсичну рендгенску диjaгнoстику
Кабинет зa ултрaзвучну диjaгнoстику
Кабинет зa кoмпjутeризoвaну томографију
Кабинет зa мaгнeтну рeзoнaнцу
Кабинет зa вaскулaрну и интeрвeнтну рaдиoлoгиjу

  • Руководилац центра

Проф. Др Драган Стојанов

  • Помоћник руководиоца центра

Др Милан Симић

  • Начелници одељења-кабинета

Др Наташа Мрдаковић
Мр. др Весна Илић
Проф. др Слађана Петровић

 

  • Шефови одсека-кабинета

Мр др Саша Ристић
Асист. др Александар Тасић
Др Соња Стефановић
Др Тамара Милосављевић
Др Александар Бојановић
Проф. др Зоран Радовановић
Прим. др мед. сци. Драгана Илић
 
  • Главни техничар

Ивица Милошевић

14 JULY_SHORT

Нуклеарна медицина је у уведена у клиничку праксу Клиничког центра у Нишу осамдесетих година као до тада још увек мало позната грана медицине, за функционалну дијагностику болести штитасте жлезде, бубрега и јетре применом радиоизотопа. Убрзани развој нуклеарне медицине је временом превазишао тадашње индикационо подручје примене радиоизотопа, па се деведесетих година наметнула потреба за издвајањем и обједињавањем ове медицинске гране у самосталну организациону јединицу. Од оснивања Центра за нуклеарну медицину 1993. год, делатност ове медицинске гране се сваким даном обогаћивала, како по разноврсности тако и по броју нових услуга.Данас, Центар за нуклеарну медицину представља здравствену установу у систему терцијарне здравствене заштите за пружање високо-специјализованих здравствених услуга из домена дијаностичке и терапијске области примене нуклеарне медицине.У Центру за нуклеарну медицину се обавља наставна делатност за студенте Медицинског факултета, лекаре на специјализацији из интернистичких и осталих специјалистичких грана као и за лекаре на специјализацији из нуклеарне медицине.Центар за нуклеарну медицину учествује у образовној делатности извођењем континуиране медицинске едукације за лекаре свих специјалности које се у свом раду ослањају на нуклеарно медицинске дијагностичке и терапијске методе.У Центру за нуклеарну медицину се обавља научно-истраживачка делатност, кроз учешће у пројектима Министарства за науку, пројектима Међународне атомске агенције као и кроз учешће у клиничким триалима. Лекари Центра за нуклеарну медицину су чланови Европског удружења за нуклеарну медицину и сваке године активно учествују на европским конгресима. Лекари Центра за нуклеарну медицину су аутори или коаутори више од 150 радова у целини објављених у страним и домаћим часописима са рецензијом и завршили су бројне иностране курсеве за лечење малигних болести применом радиоизотопа, за примену и интерпретацију позитронске емисионе томографије, перфузиону сцинтиграфију миокарда итд.
Кабинет за функционалну дијагностику и терапијске процедуреКабинет за радиоимунолошке и комплементарне методе
У новембру месецу је у Центру за нуклеарну медицину Клиничког центра Ниш званично почео да ради најсавременије опремљен терапијски блок за лечење малигних и бенигних болести применом радиоизотопа. О болесницима (индикације, припрема за лечење, лечење током боравка у болници, праћење и безбедност околине након отпуста) се брине 4 тима лекара и техничара. Сви лекари су специјалисте нуклеарне медицине, а 3 лекара су и наставници Медицинског факултета у Нишу.Терапијски део је у згради Центра за нуклеарну медицину, има два конфорна одвојена апартмана. Сваки апартман има поглед на парк болнице, сопствено купатило, телевизор, бежични интернет, телефонску везу са свим просторијама, видео надзор, као и све друге погодности за лечење у условима изолације. У почетку ће се лечити само пацијенти са малигним и бенигним болестима штитасте жлезде, а у току следеће године ће бити започето и лечење и неуроендокриних тумора.У плану је сукцесивно увођење и осталих метода лечења применом радиоизотопа, лечење метастаза у јетри (са интервентном радиологијом), лечење болних коштаних метастаза и лечење феохромоцитома

Информатор за пацијенте

Хипертиреоидизам

PRRT - peptid-receptor-radionukidna-terapija (лечење неуроендокриних тумора)

 

  • Руководилац центра

Проф. .др Марина Влајковић

  • Помоћник руководиоца центра

Доц. Др Милош Стевић

  • Начелник одељења

Др Марко Којић

  • Главни техничар

Лела Вранић

14 JULY_SHORT

Цeнтaр зa пaтoлoгиjу и пaтoлoшку aнaтoмиjу (рaниje Институт зa пaтoлoгиjу) je oснoвaн 1960. гoдинe, a oд 1990. нaлaзи сe у сaстaву Клиничкoг цeнтрa Ниш. У Цeнтру сe oбaвљa здрaвствeнa, нaстaвнa и нaучнo-истрaживaчкa дeлaтнoст. Цeнтaр je нaстaвнa бaзa Meдицинскoг фaкултeтa у Нишу зa прeдмeт пaтoлoгиja и знaчajнa стручнa и нaучнo-истрaживaчкa устaнoвa из oблaсти пaтoлoшкe aнaтoмиje и клиничкe пaтoлoгиje.Цeнтaр зa пaтoлoгиjу и пaтoлoшку aнaтoмиjу je висoкoспeциjaлизoвaнa устaнoвa кoja сe бaви хистoпaтoлoшкoм, цитoлoшкoм и имунoхистoхeмиjскoм диjaгнoстикoм oргaнa и oргaнских систeмa. Гoдишњe сe у oвoм цeнтру oбaви прeкo 80.000 рaзличитих диjaгнoстичких испитивaњa кao и вeлики брojкoнсултaтивних aнaлизa зa другe здрaвствeнe устaнoвe рeгиoнa.У Цeнтру зa пaтoлoгиjу je 2003. гoдинe oтвoрeнa лaбoрaтoриja зa имунoхистoхeмиjскa испитивaњa у кojoj сe врши oдрeђивaњe хoрмoнских рeцeптoрa, oнкoпрoтeинa и других тумoрских мaркeрa oд знaчaja зa диjaгнoстику и лeшeњe тумoрa.Кaтeдрa зa пaтoлoгиjу, кojу чинe сви нaстaвници и сaрaдници Цeнтрa зa пaтoлoгиjу, aктивнo учeствуje у извoђeњу нaстaвe нa Meдицинскoм фaкултeту у Нишу (oснoвнe студиje, дoктoрскe aaкaдeмскe студиje, студиje нa вишoj мeдицинскoj шкoли). Зa oблaст пaтoлoгиje спрoвoди и oргaнизуje спeциjaлизaциjу, усaвршaвaњa, aктивнo учeствуje у изрaди мaгистaрских и дoктoрских тeзa.
Одељење клиничке патологије

  • Кабинет за ЦНС и неуромишићни систем
  • Кабинет за медицинску цитологију, патологију коже, костију и меких ткива, педијатријску патологију и за ендокринолошку патологију
  • Кабинет за патологију хепатобилијарног система
  • Кабинет за патологију гастроинтестиналног система
  • Кабинет за патологију дојке
  • Кабинет за патологију уринарног и мушког гениталног система
  • Кабинет за гинеколошку патологију
  • Кабинет за патологију респираторног система
  • Кабинет за патологију хематопоетског и лимфоретикуларног система

Одељење лабораторијске дијагностике

 

  • Руководилац центра

Прoф.др Миљан Крстић

  • Помоћник руководиоца центра

Проф. др Љубинка Величковић

  • Шефови одсека

Проф. др Јасмина ГлигоријевићПроф. др Биљана ЂорђевићПроф. др Маја МилентијевићПроф. др Љубинка Величковић

  • Главни техничар

Душан Ђоковић

14 JULY_SHORT

Одељење за минимално инвазивну хирургију је основано 15.03.2004. год. у саставу Опште хирургије, са две собе и постељним фондом од 6 кревета. Одељење је имало начелника (др Верољуб Пејчић), одговорну сестру (вмс Словенка Јовановић) и једног доктора специјалисту (др Слободан Јовановић). Све хируршке интервенције су извођене у оквиру операционог блока Опште хирургије, предоминантно хирургија хернија и лапароскопских операција жучне кесе. Центар за минимално инвазивну хирургију је оформљен 01.09.2007. год. као потпуно одвојена организациона јединица Клиничког центра Ниш. Центар функционише и даље у простору, сада већ Клинике за општу хирургију, са истим постељним фондом, директором (др Верољуб Пејчић) и два доктора специјалиста опште хирургије. Након реновирања приземља левог дела блока зграде хирургије, 23.05.2008 год. центар почиње са радом у новим условима. Савремено опремљен простор сада има четири модерно опремљене болесничке собе (једна апартманског типа са купатилом, једна једнокреветна, једна двокреветна и једна шестокреветна). Све собе су повезане звучном и видео сигнализацијом. Центар поседује и просторију за рад одговорне и главне сестре, превијалиште као и канцеларију директора центра. Осим тога поседује и потпуно одвојен, савремено опремљен операциони блок, са поред осталог и модерним апаратом за видеоендоскопске процедуре.Центар за минималнo инвазивну хирургију се предоминантно бави хирургијом кила (отвореном хирургијом, лапароскопским операцијама препонских кила, као и лапароскопским операцијама вентралних и постоперативних кила двокомпонентном мрежицом), хирургијом гојазности пласирањем подешиве шведске желудачне траке (САГБ), лапароскопским операцијама слезине. У Центру за минмално инвазивну хирургију се годишње уради око 1500 различитих хируршких процедура. Нагласак се даје једнодневној хирургији кила у локалној анестезији са пријемом, операцијом и отпустом пацијента у току истог дана.
Одељење за дневну хирургију

  • Одсек за пријем болесника, специјалистичко-консултативну делатност и дијагностику

У Центру за минимално инвазивну хирургију ради 1 доктор медицине специјалиста, 2 лекара на специјализацији, као и 8 здравствених радника.

  • Руководилац центра

Др Бојан Јовановић

  • Помоћник руководиоца центра

Др Вања Пецић

  • Начелник одељења-кабинета

Др Дејан Петровић

  • Главна медицинска сестра - техничар

Игор Николић

О нама

Универзитетски Kлинички центар у Нишу је републичка установа основана 14.11.1990. године, друга је по величини у Србији и опслужује цео југоисток и југ Србије, са око три милиона становника. Установа је наставна база Медицинског факултета у Нишу, у којој у настави и образовању нових кадрова учествује и око 240 стручњака запослених у Клиничком центру, који су на факултету наставници и сарадници.

Контакт

Универзитетски Клинички центар Ниш

  • Тел: (018) 506-906
  • Факс: (018) 4235-186
  • E-mail: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.
  • Адреса: Булевар др Зорана Ђинђића 48
  •               18108 Ниш