УЧИМО ОД НАЈБОЉИХ
- Датум креирања субота, 10 JULY 2021 20:30
Млади нишки тим хирурга торакалне хиругије након дводневне размене практичног искуства, са једним од утемељивача ВАТС оперативне методе др Диегом Гонзалесом Ривасом, наставио је интезивније да примењује у салама Универзитетског клиничког центра, ову у свету све заступљенију хирушку методу.
Посета шпанског доктора са универзитетског центра Коруња у Шпанији, била је прилика да грудни хирурзи УКЦ Ниш, провере своју спремност и опремљеност за хирушку методу која у односу на класичне приступе има бројне предности за пацијентов опоравак.Код оваквог хирушког приступа, ресекције плућа, из различитих разлога, а пре свега код карцинома, изводе се кроз минималне резове на кожи дужине неколико центиметара, што је основна разлика у односу на традицоналне методе.
На нишкој Клиници за грудну хиригију , приликом посете др Гонзалеса урађено је шест минимално инвазивних операција. Доктор Гонзалес је изабрао шест пацијената код којих је уз асистенцију својих нишких колега, оперисао паратироидну жлезду, тимус и карциноме плућа.
Операције су, путем интернета , пратили и грудни хирурзи из читавог региона. Према Речима др Риваса, приликом ове посете Нишу, урађена је и једна од најтежих операција у његовој каријери у грудној хирургији на минимално инвазиван начин.
“Све је било савршено организовано и мислим да је ово почетак наше још боље сарадње. Сматрам да је нишки тим хируга фантастичан. Пуни су ентузијазма и желе да уче како би развијали грудну хирургију. Опрему имају али да би користили све савремене методе потребна су нова улагања. Дао сам предлоге шта им је још све потребно „, река оје др Гонзалес Ривас.
Директор Универзитетског клиничког центра проф.др Зоран Перишић, истакао је да је држава много уложила у УКЦ Ниш и да је дошао моменат да се то надогради едукацијом лекара и новим методама које ће бити доступне најширем броју пацијената.Професор Перишић је истакао приликом сусрета са гостом из Шпаније, да ново руководство УКЦ Ниш интезивно ради на занављању опреме у циљу модернизације свих специјалсности у Универзитетском клиничком центру Ниш.
„Ми ћемо сигурно подржати све што је потребно за уводјење нових метода, за имплементацију нових техника и технологија, све оно што може да донесе бенефите и квалитет у лечењу наших пацијената“,изјавио је директор УКЦ Ниш, др Зоран Перишић.
На Клиници за грудну хирургију у Нишу, годишње се обави од 400 до 500 операција, од којих су чак 80 одсто операције карцинома плућа.Листа чекања је највише до месец дана.
2019. године у Србији је ВАТС методом оперисано око 15 одсто пацијената Клинике за грудну хириргију, а у наредном периоду циљ је да се достигне европски ниво од 30 одсто.