НОВА ИСКУСТВА И САРАДЊА НИШКИХ СА МАКЕДОНСКИМ СПЕЦИЈАЛИСТИМА НА ПОЉУ МИНИМАЛНО ИНВАЗИВНЕ ХИРУРГИЈЕ
- Датум креирања понедељак, 16 септембар 2024 16:58
Универзитетски клинички центар у Нишу, као највећа наставна база нишког Медицинског факултета, јужно од Београда, још једном је доказао изузетан стратешки значај у лечењу и пружању здравствених услуга пацијентима, али и размени знања са колегама из окружења. С тим у вези, нишки УКЦ, данас и сутра, „база“ је у дељењу нових искустава везаних за оперативне методе које спадају у минимално инвазивну хирургију, у којој нишки хирурзи, последњих година, итекако напредују и иду у корак са светским трендовима.
Управо из тог разлога, тим лекара Центра за минимално инвазивну хирургију нишког УКЦ, потписао је данас меморандум о сарадњи са колегама Универзитетског клиничког центра Скопље, који између осталог подразумева размену искустава у области минимално инвазивне хирургије. С тим у вези, планирано је да нишки хирурзи у два дана, заједно са скопљанским, обаве четири минимално инвазивне интервенције, те кроз практичан рад, представе најзаступљенију хируршку процедуру код лечења гојазности, баријатријску процедуру - "слив" гастректомију.
Меморандум је у присуству директора Универзитетског клиничког центра Ниш, проф. др Зорана Перишића, потписао руководилац ОЈ Центар за минимално инвазивну хиругију УКЦ Ниш, др Бојан Јовановић са колегом из Македоније, проф. др Огненом Костовским, који је на челу скопљанске Клинике за дигестивну хирургију.
Према речима првог човека нишког УКЦ-а, проф. др Зорана Перишића, ово је још један доказ, колико се сви у овој здравственој Установи труде да иду у корак с временом, али и да знања поделе са колегама из окружења, на шта је, истиче, веома поносан.
- Овим се испуњава једна од основних функција Универзитетског клиничког центра у Нишу, а то је едукација. Ово није ни први, а сигуран сам ни последњи пример да ћемо ми нашим пријатељима помоћи да савладају методе које смо ми савладали. Исто је отворено и да доктори Клиничког центра могу да оду у друге центре и да траже и добију едукацију, која ће помоћи пацијентима који гравитирају ка Клиничком центру у Нишу, да добију најбољи могући начин лечења, закључио је проф. др Перишић.
Дигестивни хирурзи из Универзитетског клиничког центра у Скопљу, навели су да су узбуђени због ове размене знања са нишким колегама, која ће свакако бити од изузетног значаја за њихове пацијенте у суседној нам Македонији.
- За овај вид операције, интересовање постоји не само у Македонији, него и у целом свету. Свако повећање искуства и свако унапређење процедуре би значило квалитетније и чешће процедуре и ове процедуре би значиле још,јер наредне године се планира да буду подржане од стране Фонда за здравствено осигурање Македоније, чиме ћемо бити у току са светским трендовима, поручио је проф. др Огнен Костовски, директор Клинике за дигестивну хирургију Универзитетског клиничког центра Скопље.
И стручњаци из нишког Центра за минимално инвазивну хирургију, које предводи наш перспективни хирург др Бојан Јовановић, поносни су што сва своја новостечена знања, посебно везана за ову, релативно нову методу коју раде од прошле године, могу да размене са македонским колегама.
- До јуче смо причали о развитку баријатријске хирургије, а данас смо на озбиљном путу и са већ озбиљним бојем урађених процедура. У свету је 2,3 милијарде људи који болују од гојазности, тако да је баријатријска хирургија једна од грана хирургије, која ће у будућности бити најзаступљенија и која ће дати велике бенефите за здравствени систем. Решавањем тих проблема, кад се пацијенти враћају у нормалну тежину, решавају се и остали здравствени проблеми – хипертнезија, дијабетес и остале евентуалне компикације, које су скупе и коштају здравствени систем, навео је др Јовановић.
Надлежни у највећој установи терцијарног типа јужно од престонице, истакли су да им је план, да свакако наставе овакав вид сарадње и да им је циљ, да управо разменом искустава, доласком проктора и одласцима наших специјалиста у друге здравствене центре, иду у корак са светским трендовима у медицини и на тај начин, омогуће још квалитетније пружање здравствених услуга пацијентима.