НАЦИОНАЛНА ГАРДА ОХАЈА У ЗВАНИЧНОЈ ПОСЕТИ НИШКОМ КЛИНИЧКОМ ЦЕНТРУ

 

Делегација Националне гарде Охаја, приликом своје посете Србији, била је и гост нишког Клиничког центра. Осим званичног пријема и састанка са руководством установе и председницима Надзорног и Управног одбора, Бобаном Гашићем и Миланом Петровићем,на коме је било речи о будућој сарадњи и најављеној донацији за отварање прве српске лабораторије за генетичка истраживања у КЦ Ниш, делегација је обишла и Клинику за кардиохирургију, којој су крајем јуна, поклонили апаратуру вредну 400 хиљада долара.

-Заиста једна лепа ствар, у години када обележавамо стогодишњицу од подизања српске заставе на Белој кући, делегација америчке војске данас је гост Клиничког центра, а данас су овде да би видели како користимо донацију коју смо добили пре око два и по месеца и увере се колико су нам апарати које смо од њих добили помогли у лечењу пацијената, истакао је на састанку генерални директор КЦ Ниш, проф. др Зоран Радовановић.Првенствено, желим да се у име Клиничког центра и грађана Ниша и југа Србије захвалим на претходној донацији од 400.000 долара коју смо добили, али и на договору да се ова сарадња прошири и да нам америчка војска и надаље помаже, а са генералом смо договорили да приликом наредне посете, обиђу и нову зграду Клиничког центра, на коју смо заиста поносни, додао је проф. др Радовановић.

Генерал Националне гарде Охаја, Марк Бартман нагласио је да између Војске Србије и Националне гарде постоји сарадња у оквиру програма државног партнерства који траје већ 12 година.

-Недавно смо имали размену са српским војномедицинским тимом, пре две године смо имали и заједничку активност на југу Србији, а онда смо заједно упутили своје војномедицинске тимове у Анголу, те је то била одлична прилика да наши тимови размене искуства и технике лечења код најтежих пацијената, навео је генерал Бартман.

Гостујућој делегацији, приликом обиласка Клинике за кардиохирургију, директор клинике, доц. др Драган Милић, показао је на који начин се донирани апарати користе и објаснио колико је значајно да и нове донације буду реализоване што пре.

-Сви апарати су у функцији, прошле недеље на клиници је урађено 12 кардиохируршких интервенција за седам дана, док је просек раније био четири до пет операција, а циљ нам је да КЦ Ниш и Клиника оборе рекорде и да годишње урадимо више од 500 операција, рекао је Милић.

Руководство нишког Клиничког центра, овом приликом угостило је и Џима Хејка, председника Удружења „Дух Америке“. 

-Наша организација се финансира од донација грађана САД, и желим да знате да је Американцима веома стало до Србије и Срба, те су савезништва и пријатељски односи приоритет САД.

На радном састанку договорена је и нова срадња, која ће се огледати у новој донацији, а средства ће бити употребљена за отварање лабораторије за генетска истраживања и ХЛА типизацију, која ће бити прва лабораторија такве врсте у Србији.

 

О нама

Универзитетски Kлинички центар у Нишу је републичка установа основана 14.11.1990. године, друга је по величини у Србији и опслужује цео југоисток и југ Србије, са око три милиона становника. Установа је наставна база Медицинског факултета у Нишу, у којој у настави и образовању нових кадрова учествује и око 240 стручњака запослених у Клиничком центру, који су на факултету наставници и сарадници.

Контакт

Универзитетски Клинички центар Ниш

  • Тел: (018) 506-906
  • Факс: (018) 4235-186
  • E-mail: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.
  • Адреса: Булевар др Зорана Ђинђића 48
  •               18108 Ниш